Jaka jest odprawa emerytalna?

jest-podbicie-zaplecz-statlink-308.jpg

Wiele osób liczy na ten sam, wymarzony dzień, kiedy spokojnie wstanie rano i z zegarkiem w ręku nie będzie wykonywać każdej czynności, a później ostatkiem sił wynikać z domu i biec na autobus. Tak emerytura już niedaleko, jednak wiele formalności trzeba załatwić zanim przejdziesz w okres spoczynku zawodowego.



Obowiązki pracodawcy

Jednym z bardzo ważnych elementów jest tak odprawa emerytalna. Czym właściwie jest toż stwierdzenie? To nic innego jak dodatkowe wynagrodzenie, której pracodawca wypłaca swojemu pracownikowi w czasie zakończenia pracy zawodowej przed wyjściem na emeryturę. Według Kodeksu Pracy, odprawa przysługuje każdemu, któremu z powodu przejścia na emeryturę ustał stosunek pracy. Jak intensywna jest odprawa? Najczęściej jest to jednomiesięczne wynagrodzenie, jednak pracodawca może ustalić i inną kwotę, warto jednak zwrócić uwagę, że przedsiębiorca nie może dać jej niższej niż najmniejsza miesięczna pensja pracownika.


Portal biznesowy: http://www.de4.pl/


ZUS nie zabierze Ci ani złotówki

NIe wymagasz się obawiać, ZUS nie ingeruje w wysokości odprawy, odprawa emerytalna po prostu nie jest opodatkowana, co w konsekwencji gwarantuje nam znacznie większą kwotę pieniędzy niż w przypadku otrzymywanej pensji.

Odprawa wypłacana jest każdemu kto pracuje na umowę o pracę, nieważne w którym wymiarze godzin. Warto wspomnieć o uprzywilejowanej grupie pracowniczej, w której wysokość odprawy bywa dużo wyższa, oczywiście mowa tu o nauczycielach, samorządowcach czy też górnikach. Należy zwrócić uwagę, że pracownikom instytucji państwowych, wspomnianych wcześniej grup przysługuje często wielokrotność pensji zależnie od przepracowanych lat.

Nie wszyscy otrzymają pieniądze, osoby, które nie pracują na umowę o pracę mogą o takim świadczeniu jedynie pomarzyć, umowa o dzieło czy też umowa zlecenie nie dają nam praw do pobrania odprawy. Przywilej po wieloletniej pracy jest doskonałą nagrodą, która umożliwia nam lepszy start na nieraz często głodowej emeryturze. Nie dajmy się oszukać nieuczciwym pracodawcom.

Dodaj komentarz